top bottom
سرسیلندر خودرو و دلایل خرابی آن

سرسیلندر خودرو و دلایل خرابی آن

از آنجا که عملکرد موتور درونسوز وابسته به احتراق سوخت در یک محیط بسته است، عملا باید قطعه‌ای وجود داشته باشد تا آن سوی بلوک سیلندر را مسدود کند و محیطی بسته برای ورود هوا و سوخت و سپس احتراق ایجاد کند.

مرکز آموزش گروه GISP | ۱۳۹۸/۰۷/۲۹

در موتور خودرو شما، این وظیفه برعهده سرسیلندر است. البته سرسیلندر علاوه بر بستن بلوک سیلندر، وظایف مهم دیگری نیز دارد که در این بخش به آن خواهیم پرداخت.

سرسیلندر چیست؟

سرسیلندر را اگر بخواهیم بسیار ساده بررسی کنیم می‌توان به عنوان یک بخش فلزی در نظر گرفت که بر روی بلوک سیلندر نصب می‌شود تا در فرآیند کاری موتور خودرو، بتوان جلوی ورود گازها را در زمان لازم بگیرد و به علاوه به طور موقت مسیر ورود سوخت و خروج دود را فراهم کند.

البته در این وظایف، سرسیلندر تنها نیست و این وظایف مهم را با کمک واشر سرسیلندر، سوپاپ‌ ها و میل سوپاپ انجام می‌دهد.

علاوه بر این، سرسیلندر به دلیل تماس پیوسته با دمای بالای اشتعال، نیاز به خنک کاری دارد و این وظیفه بر عهده سیستم خنک کاری خودرو است. به دلیل وجود سوپاپ‌ها در سرسیلندر و گردش پیوسته میل سوپاپ، میل سوپاپ نیاز به روغنکاری دارد.

 

دلایل خرابی سرسیلندر چیست؟

سرسیلندر هر چند به طور پیوسته در معرض دمای بالای محفظه احتراق است اما آلیاژ آن به گونه‌ای است که می‌توان در شرایط عادی و با کارکرد درست بخش‌های خنک کاری و روغن کاری از جمله سالم بودن اویل پمپ و واتر پمپ و رادیاتور، سال‌ها بدون بروز مشکل کار کند.

در مقابل اما اگر هر یک از این بخش‌ها آسیب ببیند می‌تواند منجر به خرابی سرسیلندر شود. مهمترین دشمن سرسیلندر جوش آوردن خودرو است. بالا رفتن بیش از حد دمای موتور باعث می‌شود سرسیلندر به مرور تاب بردارد و نتواند وظیفه خود برای آب بندی محفظه احتراق را به خوبی انجام دهد.

البته این اتفاق به سرعت روی نمی‌دهد و معمولا در ابتدا واشر سرسیلندر آسیب می‌بیند اما اگر جوش آوردن خودرو برای مدت طولانی ادامه پیدا کند یا تعداد دفعات افزایش دمای موتور زیاد باشد در نهایت باعث آسیب به سرسیلندر می‌شود.

 

برای جلوگیری از خراب شدن سرسیلندر باید چه کار کنیم؟

مهم‌ترین اصل در حفظ و نگهداری اجزای موتور که سرسیلندر یکی از مهم‌ترین آن‌ها است، توجه به کیفیت کارکرد سیستم‌های روغنکاری و خنک کاری است. اگر مجموعه خنک کاری که متشکل از فن، رادیاتور، پمپ آب و سنسور درجه حرارت است به درستی کار نکند، با بالا رفتن دمای موتور احتمال آسیب خوردن به سرسیلندر و دیگر اجزای موتور مثل واشر سیلندر، پیستون‌ها و شاتون‌ها بالا می‌رود.

 

آیا سبک رانندگی درست در سلامت سرسیلندر تاثیری دارد؟

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشت تا سرسیلندر عمر مفید طولانی‌تری داشته باشد اصلاح شیوه نگهداری و برخورد با خودرو است. وقتی موتور سرد است، قطعات فلزی آمادگی لازم برای انبساط ناگهانی را ندارند، بنابراین باید از گاز دادن بیش از حد به خودرو تازه روشن شده اجتناب کرد. همچنین رانندگی کردن با دور بالا برای مدت طولانی باعث افزایش فشار در داخل سیلندر می‌شود و به‌تبع آن آستانه تحمل فلز پایین آمده و آسیب پذیری‌اش با همان ضریب بالاتر می‌رود.

همچنین رسیدگی کافی به وضعیت سیستم خنک کاری و روغن کاری موتور هم می‌تواند عمر سرسیلندر را بالا ببرد.

 

تعمیر سرسیلندر چگونه است؟

وقتی سرسیلندر تاب بر می‌دارد، در ابتدا می‌توان به جای تعویض، آن را تعمیر کرد. برای این منظور سرسیلندر باز شده و تراشکاری می‌شود به طوری که سطح آن یکنواخت شود. بعد از این کار باید واشر سرسیلندر ضخیم‌تری را بر روی موتور نصب کرد. البته سرسیلند تعمیر شده معمولا نمی‌تواند مانند سرسیلندر نو عمل کند و به مرور مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد که نیاز به تعویض سرسیلندر را باعث می‌شود.

 

سرسیلندر اصلی را از کجا بخریم؟

همانطور که گفتیم سرسیلندر قطعه ای پیچیده است که از آلیاژ ویژه‌ای ساخته می‌شود تا بتواند دمای بالای موتور را برای مدت طولانی تحمل کند و به همین دلیل برای خرید سرسیلندر اصلی مانند هر لوازم یدکی دیگری، باید مراقب بود.

سرسیلندر اصلی و متفرقه را نمی‌توان از روی ظاهر تشخیص داد. برای خرید قطعه اصلی باید به سراغ فروشندگان معتبر قطعات یدکی خودرو بروید و قطعات عرضه شده توسط آن‌ها را تهیه کنید. گروه GISP عرضه کننده قطعات یدکی خودرو، با کیفیت و استاندارد قطعات شرکتی خودرو است که تمام انواع قطعه یدکی خود را از تولید کنندگان مورد تایید خودروسازان تهیه می‌کند و به راحتی می‌توانید قطعات یدکی ایران خودرو و قطعات یدکی سایپا را در بسته بندی‌های گروه جی آی اس پی و از شبکه نمایندگی‌های این شرکت تهیه کنید. برای خرید انواع قطعات پراید، قطعات پژو و قطعات یدکی سایر خودرو‌های ایرانی می‌توانید به بخش جستجوی وبسایت مراجعه کنید یا با شبکه نمایندگی‌ها تماس بگیرید.

لیست سرسیلندر های انواع خودرو های ایرانی را می توانید اینجا ببینید.

آخرین اخبار

راهکارهای GISP برای اطمینان‌بخشی اصالت قطعات برای مصرف‌کنندگان
یکی از نگرانی‌هایی که همواره در زمان خرید قطعات یدکی در بازار وجود دارد، ریسک تقلب و عرضه قطعات غیر اصل است. در این میان گروه GISP که همواره بر عرضه قطعات ایرانی اصل تاکید دارد تمهیداتی اندیشیده تا اطمینان خریداران به خرید کالای اصلی جلب شود. در این زمینه با مهندس محسن میرزایی، مدیر مارکتینگ و برندینگ GISP گفتگویی داشتیم تا از راهکارهای این گروه برای تضمین اصالت قطعات در زمان خرید آگاه شویم.
همایش استانی گروه جی‌آی‌اس‌پی با شعار "همه ایران خانواده ماست" در رفسنجان برگزار شد
جمعه، هشتم آذر ماه، فعالان بازار قطعات یدکی شهرهای رفسنجان، کرمان، انار و شهر بابک شاهد برگزاری همایش استانی گروه جی‌آی‌اس‌پی در این شهر بودند.
مدیر تامین گروه GISP عنوان کرد: رونق اشتغال در صنعت قطعه‌سازی با حمایت از تامین‌کنندگان
در کسب و کارهایی مانند GISP هر چند بیش از هر چیز سمت توزیع و حضور در بازار قطعات یدکی دیده می‌شود، اما این کسب و کارها سمت دیگری نیز دارند که شاید کمتر دیده شود اما از نظر اهمیت، جایگاه بالایی دارند و آن سمت تامین قطعات و چگونگی ارتباط با تامین‌کنندگان است. مدیریت تامین در گروه GISP بر عهده مهرداد رحیمی نژاد است که در همین زمینه گفت وگویی با وی داشتیم.
 معاونت فروش و بازاریابی GISP عنوان کرد:برای تداوم رشد باید به دنبال بازارهای بین‌المللی باشیم
در بازار رقابتی قطعات یدکی با تعداد زیادی از تامین‌کنندگان و تولید‌ کنندگان، حفظ و ارتقا جایگاه یک برند و تدام و افزایش فروش کاری پیچیده و نیازمند تجربه بالا و البته بهره‌گیری از دانش روز است. مدیریت این امور در گروه GISP بر عهده معاونت فروش و بازاریابی است و مهندس حمیدرضا فاضلی مدیریت آن را بر عهده دارد که در حاشیه نمایشگاه در زمینه بخشی از فعالیت‌های این بخش و البته وضعیت بازار قطعات یدکی گفتگویی با وی داشتیم.
مدیر عامل گروه GISP؛ خدمات پس از فروش، اصلی ترین برنامه گروه است
بازار قطعات یدکی کشور و نظام اقتصادی حاکم بر آن سال‌ها است به صورت سنتی و بر اساس شبکه بنکداری اداره می‌شود اما در این بین گروه GISP بیش از یک دهه پیش با رویکردی متفاوت پا به بازار گذاشته و تلاش می‌کند شکل جدیدی از روابط میان تامین‌کنندگان قطعات یدکی، بازار قطعات یدکی و در نهایت مشتریان را به وجود آورد.
Preloader