top bottom
بوش سیلندر و وظایف آن در موتور خودرو

بوش سیلندر و وظایف آن در موتور خودرو

یک موتور درون‌سوز از اجزای ثابتی تشکیل شده است که سیلندر و پیستون را می‌توان اصلی‌ترین آن‌ها دانست. پیستون قسمت متحرک و سیلندر قسمت ثابت یک موتور است.

مرکز آموزش گروه GISP | ۱۳۹۸/۰۷/۲۱

در بعضی از موتورها، پیستون‌ها داخل خود سیلندر حرکت می‌کنند اما در بعضی دیگر قطعه استوانه‌ای شکل فلزی میان قسمت داخلی سیلندر و پیستون وجود دارد که به آن بوش سیلندر می‌گویند. در این مطلب نگاهی به فلسفه وجود این استوانه فلزی خواهیم انداخت.

بوش سیلندر چیست؟

هر چند موضوع ما در اینجا بوش سیلندر است اما به طور کلی در ادبیات فنی، بوش به استوانه‌ای توخالی گفته می‌شود که به‌منظور افزایش دادن قطر داخلی، تسریع و تسهیل فرآیند تعمیر و البته برای روغن‌کاری و خنک‌کاری شدن هرچه بهتر در مسیرهای حرکت رفت و برگشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به‌عنوان مثال در جلوبندی خودرو، محل اتصال طبق به شاسی را با استوانه‌ای کوچک پر می‌کنند که با استفاده از بلبرینگ‌های به‌کار گرفته‌شده در مقطع بیرونی‌اش باعث کاهش تنش دو فلز متصل به‌هم در زمان حرکت می‌شود. در داخل بعضی موتورها (که اصطلاحا در بازار به عنوان موتور‌های تر شناخته می‌شوند) هم دقیقا همین وسیله وجود دارد.

انواع بوش سیلندر کدام اند؟

بوش سیلندر قطعه‌ای است که در تمامی موتورها دیده می شود اما در بعضی از آن‌ها این قطعه به بدنه سیلندر متصل است و مستقیما خنک‌کاری نمی‌شود ولی در بعضی دیگر بوش یک قطعه مجزا است که میان آن و بدنه سیلندر توسط آب، خنک‌کاری می‌شود. در بعضی موتورها بوش با آب در تماس نیست و به آن بوش خشک گفته می شود. در مقابل در بعضی از موتور ها بوش مستقیما با آب در تماس است و خنک می شود که به آن بوش تر گفته می شود.

بوش سیلندر چه کاربردی دارد؟

تا اینجا بوش سیلندر را شناختید و حتی وظیفه آن را متوجه شدید اما چرا باید درون سیلندر از بوش استفاده کرد؟ فرض کنید به دلایل مختلف، بدنه داخلی سیلندر در اثر سایش به پیستون و یاتاقان آسیب ببیند. در این حالت اگر بدنه سیلندر یک تکه باشد، برای حل مشکل خراشیدگی باید بدنه داخلی سیلندر را تراشکاری کرد که هم بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است و هم در کنار آن باعث بزرگتر شدن قطر سیلندر می شود. اما وقتی موتور از بوش مجزا بهره ببرد، به‌سادگی در هنگام بروز چنین مشکلاتی می‌شود بوش را از موتور جدا و تعویض کرد.

عوامل خرابی بوش سیلندر چیست؟

فشار آوردن بیش‌ازحد به موتور باعث نازک شدن فیلم روغن در یاتاقان ‌ها می‌شود و به‌تبع آن شاتون ‌ها خشک کار می‌کنند. این مساله می‌تواند در نهایت باعث قفل‌شدن ناگهانی و شکستن آن‌ها شود که در اثر آن آسیب جدی به قسمت داخلی سیلندر وارد خواهد شد.

از طرف دیگر از آنجا که در سیلندر های تر، بوش از بدنه جداست و جداگانه خنک می‌شوند، کیفیت و سلامت سیستم خنک‌کاری می‌تواند تاثیر مستقیم روی طول عمر قطعه بگذارد.

بوش سیلندر اصلی را از کجا بخریم؟

بوش سیلندر از جمله قطعاتی است که به طور معمول نیاز به تعویض ندارد اما در اثر عواملی مانند عدم روغنکاری مناسب موتور، خرابی یاتاقان ها، خنک کاری نامناسب موتور و عوامل دیگر، بوش ها آسیب می بینند و نیاز به تعویض دارند. بوش سیلندر به طور پیوسته با سایش شدید و گرمای زیاد در تماس است و به همین دلیل جنس آلیاژ آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا بتواند در مقابل این شرایط مقاومت کند. از روی ظاهر بوش سیلندر نمی توان در مورد دوام آن قضاوت کرد و تنها پس از نصب روی موتور و طی مدت زمان است که خرابی دوباره آن مشخص شده و نیاز به هزینه دوباره خواهید داشت.

برای خرید قطعه اصلی باید به سراغ فروشندگان معتبر قطعات یدکی خودرو بروید و قطعات عرضه شده توسط آن‌ها را تهیه کنید. گروه GISP عرضه کننده قطعات یدکی خودرو، با کیفیت و استاندارد قطعات شرکتی خودرو است که تمام انواع قطعات یدکی خود را از تولید کنندگان مورد تایید خودروسازان تهیه می‌کند. شما به راحتی می‌توانید قطعات یدکی سایپا  و قطعات یدکی ایران خودرو را در بسته بندی‌های گروه جی آی اس پی و از شبکه نمایندگی‌های این شرکت تهیه کنید.

آخرین مطالب آموزشی

فشنگی روغن و اهمیت آن در سلامت موتور
روغن موتور و روغن‌کاری قطعات نقش حیاتی در کارکرد درست موتور خودرو بر عهده دارد و وظیفه کنترل این موضوع تا حد زیادی بر عهده بخشی با عنوان فشنگی روغن است، قطعه‌ای کوچک ولی حیاتی که می‌تواند با اخطار به موقع، مانع از آسیب به بخش‌های مختلف موتور شود.
واشر سرسیلندر؛ مانع خروج سوخت و هوای درون سیلندر
درون موتورهای چهار زمانه سیالات مختلفی از سوخت و هوا گرفته تا روغن و آب یا خنک کننده گردش دارند که نیاز است به نحوی از تداخل این مواد با یکدیگر جلوگیری شود تا موتور بتواند کار خود را به درستی انجام دهد. یکی از قطعاتی که بدین منظور استفاده می شود واشر سرسیلندر است که برخلاف ظاهر ساده و سبک خود دارای وظیفه ای حیاتی در موتور خودرو است.
شناخت پیستون و دلایل خرابی آن
در فرآیند کاری موتور و در زمانی که عمل انفجار مخلوط سوخت و هوا روی می‌دهد، به دلیل بسته بودن بخش بالایی محفظه توسط سرسیلندر، باید بخشی وجود داشته باشد که بتواند با حرکت در سیلندر، نیروی تولید شده را به حرکت تبدیل کند.
هرزگرد و دلایل خرابی آن
برای اینکه اعضای موتور به‌صورت هماهنگ با هم کار کنند و بتوانند از قدرت تولیدی موتور بهره ببرند، تسمه‌ها کار انتقال قدرت بین میل‌لنگ و دیگر اجزا را انجام می‌دهند.
مرز روغن‌کاری و روغن‌سوزی
به‌‎ازای هر یک‌بار چرخیدن میل لنگ، همه سیلندرها یک‌بار بالا و پایین می‌روند و به‌اصطلاح 4 عمل اصلی (مکش، تراکم، احتراق و تخلیه) انجام می‌شود. در دور ارام موتور (معمولا 1000 دور در دقیقه در اکثر خودروها) این فرآیند در هر دقیقه 1000 بار تکرار می‌شود و در دورهای بالاتر با همین نسبت افزایش پیدا می‌کند.
Preloader