top bottom
ترمز دستی ذهن خود را رهاکنید!

ترمز دستی ذهن خود را رهاکنید!

توانایی زودتر یادگرفتن از رقبا می تواند تنها امتیاز دائمی در کارزار رقابت باشد.

مرکز آموزش گروه GISP | ۱۳۹۸/۱۲/۲۴

اولین و مهم ترین مهارتی که می توان برای توسعه مهارت های فردی و اجتماعی بر اساس مدل 4H از آن نام برد فراگیری یادگرفتن است. یکی از زمینه هایی که مهارت یادگیری درآن بسیار اهمیت دارد، کسب و کار می باشد.

یادگیری اکنون یک بحران اجتماعی است و این مشکل ذهن ما در پذیرش مسائل جدید و تجربه های جدید است. کودکان ما در مدرسه تحصیل می کنند اما اینکه آن ها در حال تحصیل هستند مهم نیست، بلکه این مهم است که آن ها چه میزان یاد می گیرند. در زندگی شخصی و محیط کار بسیار پیش می آید که وقتی با مساله جدیدی روبه رو می شویم، در مقابل یادگیری آن مقاومت می کنیم. در حقیقت مشکل از عادت اشتباه ذهن ما است که یادگیری یک چیز جدید را به منزله روبه رو شدن با چالش ها و سختی های جدید می داند. لذا لازم است که به خود و در حقیقت ذهنمان بیاموزیم چگونه یاد بگیریم. زمانی ذهن انسان تمایل به یادگیری پیدا می کند و آن را می پذیرد که بداند مزایای آن یادگیری چیست. به دنبال آن و با آگاهی از توانمندی هایی که پیدا خواهد کرد ذهن از پذیرش موارد جدید لذت خواهد برد. در این مسیر همچنین ممکن است انسان با اشتباهات قبلی خود رو به رو شود، و یا در مورد مسیر انتخابی خود به انتقادهایی بر بخورد، لذا باید پذیرش این امر را برای خود تسهیل کند.

در زمینه یادگیری می توان ذهن انسان را به یک ماشین تشبیه کرد. مشابه یک خودرو که با کشیدن ترمز دستی هر چه تلاش کنید نمی توانید آن را برانید، مغز انسان نیز گاهی هرچه تلاش می کنید نمی آموزد و در مقابل حرکت در جهت یادگیری مقاومت می کند. در این میان علت همان تعصبات ما در مقابل یادگیری مطالب جدید است، که در حقیقت اینجا نیز باید ترمز دستی را رها کنید و در حقیقت با رها کردن کردن تفکرات و تعصبات منفی از ذهن راه را برای حرکت مغز به سوی جلو باز کرد.

در نتیجه می توان گفت که برای پذیرش ذهن در مسیر یادگیری چهار خصوصیت وجود دارد که نیاز به تقویت دارد:

اشتیاق، خودآگاهی، کنجکاوی و انقادپذیری

  • اشتیاق برای یادگیری: اولین موردی که در یادگیری باید در نظر گرفت، اشتیاق برای آموختن است. تا زمانی که انسان میل به چیزی نداشته باشد نمی تواند به راستی جنبه های مثبت آن را دیده و به دنبال دستاوردهای آن باشد. اشتیاق برای یادگیری با تمرکز بر روی نکات مثبت موضوع باعث افزایش راندمان یادگیری می شود.
  • خودآگاهی: زمانی که می خواهیم چیزی را بیاموزیم باید ابتدا به دانسته ها و ندانسته های خود علم داشته باشیم. بدین ترتیب می توانیم بدانیم اشتباهاتمان چیست و یا شاید در مورد فهم خود در برخی مسائل تجدید نظر کنیم.
  • کنجکاوی: برای یادگیری باید کنجکاو بود. این مساله به طور غریزی از بدو تولد در انسان وجود داردو همان باعث پرورش فکر انسان می شود. زمانی که برای یادگیری مطلبی جدید کنجکاو باشیم به جای مقاومت در برابر یادگرفتن آن مطلب، به دستاوردهای آن فکر خواهیم کرد.
  • انتقادپذیری: علاقه مندی و پشتکار انسان در یادگیری زمانی افزایش می یابد که در کنار موارد بالا، از حس انقاد پذیری خوبی برخوردار باشد. زیرا گاهی انتقاد باعث عقب نشینی انسان می شود، زیرا زمانی که در مورد کاری مهارت پیدا می کنیم، این تصور پیش می اید که انسان بی نقصی در آن حرفه هستیم. این در حالی است که ممکن است در برداشت هایمان دچار اشتباه شویم. بنابراین باید بتوان از انتقاد های سازنده در جهتی درست استفاده کرد و مقاومت را کنار گذاشت.

 


 

آخرین مطالب آموزشی

گاید سوپاپ، پشتیبان سوپاپ های هوا و دود
گاید سوپاپ قطعه ای استوانه ای شکل از فلز است که یا به صورت یکپارچه با سرسیلندر ریخته گری می شود و یا با فشار در سرسیلندر جای می گیرد.
میل بادامک، قطعه ای حیاتی در موتور خودرو
میل بادامک ها یکی دیگر از اجزاء حیاتی خودرو می باشند که موتورهای احتراقی را قادر به انجام کار می کند. اما میل بادامک چیست و چرا نقش مهمی در موتور خودرو دارد؟
آشنایی با انواع بازاریابی
بازاریابی انواع مختلفی دارد و در کشورهای مختلف به صورتی متنوع انجام می‌شود. هدف اصلی مدیران کسب و کارهای مختلف از استفاده از شیوه‌های متفاوت بازاریابی ایجاد یک برند معتبر و شناخته شده است.
تفاوت بازاریابی و فروش به زبان ساده
در تجارت های کوچک و در وهله نخست اغلب افراد بازاریابی و فروش را دو مفهوم یکسان می‌دانند، اما این دیدگاهی اشتباه است و این دو موضوع تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.
شاتون، متصل کننده پیستون به میل لنگ
شاتون یکی از اجزاء موتور خودرو است که حرکت را از پیستون به میل لنگ منتقل کرده و به عنوان یک اهرم عمل می کند. این قطعات معمولا از آلیاژهای آلومینیوم ریختگی و یا فولاد تولید می شود و به منظور تحمل تنش های دینامیکی از سوی احتراق و حرکت پیستون، طراحی می شوند.
Preloader