top bottom
مهارت یادگیری یا هنر یاد گرفتن

مهارت یادگیری یا هنر یاد گرفتن

اولین و مهم ترین مهارتی که می توان برای توسعه مهارت های فردی و اجتماعی بر اساس مدل 4H از آن نام برد فراگیری یادگرفتن است.

مرکز آموزش گروه GISP | ۱۳۹۸/۰۴/۳۱

توانایی زودتر یادگرفتن از رقبا می تواند تنها امتیاز دائمی در کارزار رقابت باشد.

 آری د ژِئوس (تئوریسین کسب و کار)

یادگیری اکنون یک بحران اجتماعی است که ناشی از ذهن ما در پذیرش مطالب جدید و تجربه های جدید است. کودکان ما در مدرسه تحصیل می کنند اما اینکه آن ها در حال تحصیل هستند مهم نیست، بلکه این مهم است که آن ها چه میزان یاد می گیرند. در زندگی شخصی و محیط کار بسیار پیش می آید که وقتی با مساله جدیدی روبه رو می شویم، در مقابل یادگیری آن مقاومت می کنیم. در حقیقت مشکل از عادت اشتباه ذهن ما است که یادگیری یک چیز جدید را به منزله روبه رو شدن با چالش ها و سختی های جدید می داند. لذا لازم است که به خود و در حقیقت به ذهنمان بیاموزیم چگونه یاد بگیریم. 

در مورد مهارت یادگیری می توان از چهار خصوصیت نام برد که نیاز به تقویت دارد:

  • اشتیاق برای یادگیری: اولین موردی که در یادگیری باید در نظر گرفت، اشتیاق برای آموختن است. تا زمانی که انسان میل به چیزی نداشته باشد نمی تواند به راستی جنبه های مثبت آن را دیده و به دنبال دستاوردهای آن باشد. اشتیاق برای یادگیری با تمرکز بر روی نکات مثبت موضوع باعث افزایش راندمان یادگیری می شود.
  • خودآگاهی: زمانی که می خواهیم چیزی را بیاموزیم باید ابتدا به دانسته ها و ندانسته های خود علم داشته باشیم. بدین ترتیب می توانیم بدانیم اشتباهاتمان چیست و یا شاید در مورد فهم خود در برخی مسائل تجدید نظر کنیم.
  • کنجکاوی: برای یادگیری باید کنجکاو بود. این مساله به طور غریزی از بدو تولد در انسان وجود داردو همان باعث پرورش فکر انسان می شود. زمانی که برای یادگیری مطلبی جدید کنجکاو باشیم به جای مقاومت در برابر یادگرفتن آن مطلب، به دستاوردهای آن فکر خواهیم کرد.
  • انتقادپذیری: علاقه مندی و پشتکار انسان در یادگیری زمانی افزایش می یابد که در کنار موارد بالا، از حس انقاد پذیری خوبی برخوردار باشد. زیرا گاهی انتقاد باعث عقب نشینی انسان می شود، زیرا زمانی که در مورد کاری مهارت پیدا می کنیم، این تصور پیش می اید که اسنان بی نقصی در آن حرفه هستیم. این در حالی است که ممکن است در برداشت هایمان دچار اشتباه شویم. بنابراین باید بتوان از انتقاد های سازنده در جهتی درست استفاده کرد و مقاومت را کنار گذاشت.

یکی از زمینه هایی که مهارت یادگیری درآن بسیار اهمیت دارد، کسب و کار می باشد.

آخرین مطالب آموزشی

بوش سیلندر و وظایف آن در موتور خودرو
یک موتور درون‌سوز از اجزای ثابتی تشکیل شده است که سیلندر و پیستون را می‌توان اصلی‌ترین آن‌ها دانست. پیستون قسمت متحرک و سیلندر قسمت ثابت یک موتور است.
آشنایی با سنسورهای خودرو: سنسور یا سوئیچ اینرسی
در این مقالات فنی قصد داریم سنسور‌های مختلف خودرو و کارکرد هر یک را به اختصار مرور کنیم. به علاوه در هر مقاله خرابی‌های رایج در سنسورها و راه‌های تشخیص آن را مرور می‌کنیم. در این بخش به سراغ سنسور اینرسی یا سوئیچ اینرسی خواهیم رفت.
آشنایی با سنسورهای خودرو: سنسور دور موتور
در این مقالات فنی قصد داریم سنسور‌های مختلف خودرو و کارکرد هر یک را به اختصار مرور کنیم. به علاوه در هر مقاله خرابی‌های رایج در سنسورها و راه‌های تشخیص آن را مرور می‌کنیم. در این بخش به سراغ سنسور دور موتور یا سنسور موقعیت میل لنگ خواهیم رفت.
دانستنی‌های سفر در تابستان: با خودرویی که جوش آورده چه کنیم؟
سفر با خودرو به ویژه، یک سفر تابستانی همراه با خانواده می‌تواند بسیار لذت بخش باشد اما خرابی ماشین در سفر می‌تواند همه چیز را خراب کند. در این مقالات قصد داریم خرابی‌های خودرو که ممکن است در سفر با آن‌ها برخورد کنید و راه‌های رفع سریع آن تا رسیدن به تعمیرکار را مرور کنیم. در این بخش به سراغ جوش آوردن ماشین می‌رویم.
شیشه های پایین یا کولر، مساله این است؟
استفاده از کولر و یا پایین آوردن شیشه ها یکی از دغدغه های رانندگان در روزهای گرم به ویژه در فصل تابستان است. در اینجا به این مساله خواهیم پرداخت که کدام یک از این دو روش بهتر است.
Preloader